SERGİ : Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı' nca düzenlenen Tarım ve İnsan temalı 5. Ulusal Fotoğraf Yarışması Sergisi 1 Eylül 2014 tarihinde Akhisar Belediyesi Fuaye Salonunda açılacaktır.

 

Bu Haber 1443 defa okunmuştur.

  Kaliteli Yaprak Almak İçin

  Kır ve Kırtaban Arazilerde

  Tütün Dikimi Yapılıyor

İlçemizde zeytinden sonra en geniş üretim alanına sahip olan tütün, kır ve kırtaban arazilerde yeniden baştacı olma yolunda ilerliyor.

Son yıllarda kurulan yeni tesis zeytinliklerin etkisi altında artan ekiliş alanı ve üretim değerleri sayesinde Türkiye'de "Yeşil Zeytinin Başkenti" namını almayı hak eden Akhisar'da tütün yeniden çiftçilerin umudu olmaya başladı. Geçen yıl tüccar tarafından kilosu 10-14 TL arasında alınan tütünde bu yıl da fiyatın en azından önceki yıl seviyesinde olacağı yönündeki beklentiler, özellikle küçük alanlarda üretim yapan çiftçiler için tütünü cazip ürün haline getirmiş durumda.

İlçe Müdürlüğümüz bünyesinde yer alan Arabacıbozköy, Başlamış, Medar ve Bekirler tarım merkezlerinde görev yapan mühendisler Seher Adanur, Mustafa Bayram, Mehmet Aksu ve Melek Karıncı'nın verdiği bilgiler ve arazi kontrol ekiplerimizin yaptığı tespitlere göre, Akhisar'a bağlı Arabacıbozköy-Büknüş, Dayıoğlu-Hamidiye, Selçikli-Yaykın, Yeniceköy-Başlamış-Akkocalı, Seğirdim-Hacıosmanlar-Akçaalan-Kavakalan-Yayakırıldık-Göcek-Hamit-Dağdere ve Doğankaya-Sarnıç güzergahı üzerindeki tüm köylerde yoğun olarak tütün fidelerinin tarlalara dikimi devam ediyor.

Zamandan ve işçilikten tasarruf sağlayan makinalı dikim ise hemen hemen her köyde yaygınlaşmış halde. Makineyi çeken traktör sürücüsüne ilaveten 5 dikici, 2 yozguncu ve 1 sucudan oluşan ekip günde 3-4 dekar alana tütün dikebiliyor. Kaliteli yaprak elde edip tütünü yüksek fiyatlardan satabilmek amacıyla, üretim için kır ve kırtaban araziler tercih ediliyor. 08.05.2012

81a.jpg   85a.jpg

88a.jpg   86a.jpg

84a.jpg   87a.jpg

60a.JPG   13a.JPG

05a.JPG   78a.JPG


afis_2014c.JPG
bilgi_pen.jpg

akzit2013.JPG

TDest2013g1.JPG

CBS4.gif

WtarimTV2.gif

ALO_174.gif

tarim_sektoru2a.JPG

HasatSen.JPG
video.jpg
KS1.JPG

Sayaç
Copyright © 2011 #
Tüm Hakları Saklıdır.